Skip to content

By wypełnić puste miejsca w swoim ogrodzie postaw w nim narzędziownię

Stawiając własny dom nie zapomnijmy o zagospodarowaniu miejsca poza nim. Zwłaszcza, kiedy z tyłu domu posiadamy ogród czy ogródek, nie możemy zostawić go samemu sobie, gdyż o rośliny należy dbać. Co może być lepszego od pójścia z rana albo wieczorem do własnego ogrodu, by wypocząć razem z rodziną? Dlatego w tym artykule pomówimy trochę o tym jak możemy zagospodarować przestrzeń z tyłu domu.

Stawiając własny dom nie zapominajmy o zagospodarowaniu miejsca poza nim. Szczególnie, kiedy za domem mamy ogród czy ogródek, nie można zostawić go samemu sobie, gdyż o naturę trzeba dbać. Co może być lepszego od wyjścia z rana lub wieczorem do własnego ogrodu, aby odpocząć razem z rodziną? Dlatego w tym artykule porozmawiamy trochę o tym jak można zagospodarować obszar za domem.

materiał drewno
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Najefektywniejszą metodą na zagospodarowanie przestrzeni na narzędzia jest postawienie domku na narzędzie, w którym można składować również pozostały osprzęt ogrodowy, niepotrzebne meble, zabawki dziecięce i inne artykuły, których nie chcemy trzymać w domu. Takie rozwiązanie nie dość, że pozwoli Ci utrzymać porządek na terenie ogrodu, ale co więcej może być ciekawym elementem twojego ogrodu. Jeśli odrobinę się postarasz będziesz mógł zbudować domek, który będzie tworzył pewną całość z przyrodą. Pamiętaj, że domek narzędziowy winien mieć nie mniej niż 200x130x100, aby w minimalnym stopniu mógł spełniać swe podstawowe funkcje (takich jak przechowywanie kosiarki i niewielkich narzędzi). W sprzedaży odnajdziesz atlany narzędziowe o wymiarach 200×300, w takich można schować jeszcze rowery, zabawki dla dzieci i meble do ogrodu. Decydując się na materiał z jakiego będzie zrobiony domek musisz rozważyć czy będzie on wpasowywał się w styl ogrodu i domu. Drewniana narzędziownia na pewno bez żadnych kłopotów będzie pasowała do otoczenia. Metalowy domek pasuje do ogrodów zagospodarowanych w nowoczesnym stylu, zaś plastikowy jest raczej alternatywą dla tych, jacy nie lubią konserwacji. Jednakże najlepiej trzymać taki domek daleko od wzroku człowieka, gdyż źle komponuje się z przyrodą. Jeżeli zdecydujesz się na domek drewniany pamiętaj, że nie może stać bezpośrednio na glebie. Grunt pod domkiem musi zostać utwardzony oraz odizolowany od wody. Dobór stylu to już jedynie twoja inwencja twórcza. Natomiast jeśli masz małe dzieci, warto abyś rozpatrzył sprawę zakupienia placu zabaw. Przydomowe place zabaw dla dzieci są genialnym elementem, jaki zezwoli dzieciakom na beztroską zabawę we własnym ogrodzie pod twym bacznym okiem. Kiedy Ty będziesz pielęgnował rośliny, automatycznie będziesz spędzać czas z rodziną.

Jeśli masz za domu swój ogród, opłaca się go w jakiś sposób zapełnić, tchnąć w niego odrobinę życia. Dołożenie domku na narzędzia oraz (jeśli masz dzieci) placu zabaw sprawi, iż będziesz się czuł lepiej i zapełnisz pustki w ogrodzie.