Skip to content

Jeżeli aranżujesz mieszkanie, sięgnij po rozwiązania popularne, ale i trwałe! Zobacz, czym się zachwycić!

W realizacji szkiców ogólnobudowlanych i remontowych wykorzystuje się obecnie najróżniejszych materiałów, od zwyczajnych i od lat popularnych, do innowacyjnych i absolutnie niekojarzonych z branżą budowlaną. Jednak nieprzerwanie, niezmiennie od dekad, w branży tej wykorzystuje się drzewo, jakkolwiek lokalizacje i sposoby jego przeznaczenia bywają różne od tych, do których przywykliśmy.

W adaptacji projektów budowlanych i wykończeniowych wykorzystuje się obecnie rozmaitych surowców, od zwyczajnych i od lat znanych, do innowacyjnych i zupełnie niekojarzonych z branżą budowlaną. Niemniej nieprzerwanie, niezmiennie od dziesiątków lat, w dziedzinie tej wykorzystuje się drewno, chociaż miejsca i metody jego użytkowania bywają różne od tych, do jakich się przyzwyczailiśmy.

mieszkanie - stykówka
Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Po tryumfie cegły, a potem tzw. wielkiej płyty, nastał czas powrotu do łask drewna jako podstawowego materiału wykonawczego ścian budynku. Coraz bardziej modne są chaty z drzewa, wszelako rzeczywiście przeważnie finansują je nowobogaccy wyprowadzający się z metropolii na wieś. Nieprzerwanie jednak drewno króluje na podłogach – tarcica podłogowa z różnym glansem, z przeróżnych gatunków drewna, bywa stosowana nie tylko w klatkach schodowych, ale także na balkonie i w pokoju kąpielowym, innymi słowy w miejscach od lat wykańczanych za pomocą płytek. Do łask przyszło również wykładanie drzewem ścian, jednak już nie w postaci opatrzonej boazerii. Zresztą drewno sprawdza się nie tylko wewnątrz mieszkania. Wprawdzie drewniane ogrodzenia nie są w modzie z uwagi na konieczność ich corocznego konserwowania, ale już domki na narzędzia – jak najbardziej. Wydają się o tyle użyteczne, że nie potrzebują przekopywania głębokich fundamentów, a na dodatek budki takie można zakupić już gotowe, do własnoręcznego skręcenia po dostarczeniu do ogrodu lub na działkę rekreacyjną. O ile przeto nie posiadamy smykałki do projektowania i konstruowania, domki na narzędzia zaspokoją nasze potrzeby bez dwóch zdań.

Pomnijmy także o tym, że elementy drewniane można bez większego trudu, za to z niezłym efektem wizualnym, integrować z odmiennymi materiałami. Chociażby beton dekoracyjny w powiązaniu z deską drewnianą da przyciągający owoc. Można się usposobić aranżacjami przedstawianymi w wielu miesięcznikach czy portalach wnętrzarskich.